– Számunkra ma Magyarországon ismeretlen a mártíromság, az a tanúság, hogy egy adott helyzetben az életünket is oda tudjuk adni Jézus Krisztus ügyéért, éppen ezért óriási tisztelettel tekintünk azokra a keresztyénekre, akik a legnehezebb körülmények között is megmaradnak Krisztus hívének – mondta Steinbach József dunántúli püspök, a Zsinat lelkészi elnöke szerdán a budapesti Ráday Házban, ahol a Magyarországi Református Egyház zsinati elnöksége a Földkelte Egyesület és az egyház által megsegített kongói keresztyének küldöttségével találkozott.

Steinbach József köszönti Christian Cito Cirhigirit, Juhász Péter Gergőt és Bankus Istvánt
A Magyarországi Református Egyház nem olyan régen arról döntött, hogy a Hungary Helps programmal közösen öt-öt millió forinttal támogatják a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén élő keresztyén közösségeket, amelyeknek februárban az elmúlt időszak egyik legnagyobb keresztyénellenes támadását kellett elszenvedniük. Iszlamista fegyveresek akkor hetven keresztyént – főleg nőket, gyerekeket és időseket – végeztek ki egy protestáns templomban. Egyházunk a támogatást a mártírhalált halt keresztyének családjainak ajánlotta fel. Arról, hogy az adományok közvetlenül hozzájuk jussanak el, a térségben tizenhét éve tevékenykedő Földkelte Egyesület és helyi partnerei gondoskodnak majd.
Öt-öt millió forinttal segíti a kongói üldözött keresztyéneket a Magyarországi Református Egyház és a Hungary Helps program
Hetven keresztyént fejeztek le a Kongói Demokratikus Köztársaság észak-keleti részén, egy protestáns templomban. A tragédiára válaszul a Hungary Helps program és a Magyarországi Református Egyház összefogott, hogy segítséget nyújtson az áldozatok hozzátartozóinak. A két szervezet öt-öt millió forint értékű adományt juttat el a Földkelte Egyesület helyi partnerén keresztül, amely közvetlenül a hetven érintett családhoz kerül.
Szerdán a Ráday Házban személyesen is találkoztak a felek, Steinbach József és a Zsinat elnöksége ebédre látták vendégül Juhász Péter Gergőt, a Földkelte Egyesület elnökét, Bankus István vállalkozót, az egyesület egyik legnagyobb támogatóját és Christian Cito Cirhigirit, akinek édesapjával az egyesület majdnem két évtizede elkezdte a közös munkát, ma pedig már ő maga is kiveszi részét az együttműködésből, miközben az International Center for Transitional Justice (Átmeneti Igazságszolgáltatás Nemzetközi Központja) munkatársa is.
Támogatni az újrakezdést
Nagy ajándéknak nevezte a találkozást Steinbach József püspök, és Pál apostol Timóteushoz intézett szavaival köszöntötte a vendégeket: – „Jézus Krisztusról tanúságot tettél szép tanúbizonysággal.” A tanúságtételnek van egy szintje, amikor az életünket is odaadjuk Jézus Krisztus ügyéért, a mártíromság. Abban a közegben, ahol mi élünk, egy jóléti társadalomban, ez szó szerint jelenleg ismeretlen, éppen ezért óriási tisztelettel tekintünk azokra a keresztyénekre, akik a legnehezebb helyeken hűségesen hitvalló módon megmaradnak és az ottani ország békéjét, egységét munkálják – hangsúlyozta a püspök. – Megrendített bennünket mindaz, ami Kongóban történt nemrégiben, fogadják ebben imádságos szeretetünket és együttérzésünket – tette hozzá.
Megosztotta, hogy a Magyarországi Református Egyház az újrakezdést szeretné támogatni azzal a szerény segítséggel, amelyet a Hungary Helps programhoz csatlakozva felajánlottak, remélve, hogy ez az ötmillió forint is javít a kongói testvérek helyzetén. – Fontos egymás terhét hordozni – mondta a Zsinat lelkészi elnöke, és hozzátette, hogy bár most találkoztak először Christian Cito Cirhigirivel, máris látják egymásban a testvért.

– Megrendített bennünket mindaz, ami Kongóban történt – mondta a Zsinat lelkészi elnöke
Christian Cito Cirhigirit nagyon megérintette, hogy Steinbach József szerint hordoznunk kell egymás terhét. Elmondta, hogy a kongói keresztyének nehéz helyzetben vannak, de bátorító számukra tapasztalni azt a támogatást, amit a testvéreiktől kapnak. Kérte, hogy a magyar testvérek tartsák továbbra is imáikban őket, és ha lehetőségük lesz rá, a jövőben is támogassák a kongóiakat. Megosztotta, hogy a nehézségek közepette is van reménység, abban bíznak, hogy a következő hónapokban visszatérhetnek a templomaikba, az otthonukba.

Christian Cito Cirhigiri szerint a kongói keresztyének számára bátorító megtapasztalni a támogatást, amivel a testvéreik fordulnak feléjük
Megköszönte a támogatást Juhász Péter Gergő, a Földkelte Egyesület elnöke is. Szerinte a kongói tömegmészárlást követően a nemzetközi közösségből a csendet elsőként a Magyarországi Református Egyház és a Hungary Helps Ügynökség törte meg, és a fellépésük aztán felkeltette más civil szervezetek figyelmét is. Az egyesületük 2008 óta van jelen Kongóban, ahol Juhász Péter Gergő kutatóként foglalkozott az élelmiszerbiztonság kérdésével, de Christian édesapjával, Dieudonné Cirhigiri Ziriranával az elméletet gyakorlatba is át akarták ültetni, és előbb egy sertéstelepet, majd később számos más mezőgazdasági vállalkozást hoztak létre. Emellett több kongóinak tanulási lehetőséget is biztosítottak Magyarországon. Juhász Péter Gergő egyébként a kisvárdai református gyülekezet presbitere és az Óbudai Egyetem Afrika-kutatója is.
Bízni a feltámadásban
– Hívőként azt tanultuk, hogy legyünk a fény a sötétben, és főleg most, hogy közeledik a húsvét, keresztyénként hinnünk kell a feltámadásban – mondta lapunknak a találkozó után Christian Cito Cirhigiri, aki abban is bízik, hogy valamiféle feltámadás Kongóban is bekövetkezik. Beszélt arról, hogy reménykednek a nemzetközi közösség erőfeszítéseinek sikerében, amelyek megszaporodtak az elmúlt hetekben, és talán el tudják majd érni, hogy bizonyos politikusok és fegyveres csoportok leüljenek egy asztalhoz a békét és az emberi szenvedés megszüntetését szem előtt tartva. Reménykeltőnek nevezte azt is, hogy keresztyének Magyarországon és a világ más tájain is gondolnak rájuk és segítik őket.

Christian Cito Cirhigiri: Keresztyénként hinnünk kell a feltámadásban
Hangsúlyozta, hogy a magyar kormány és a magyar reformátusok segítsége különösen sokat jelent nekik, és segít elhessegetni azt a negatív gondolatot, hogy a kongói konfliktus és a kongói emberek sorsa nem fontos másoknak. A pénzügyi támogatásokat pedig reményei szerint arra tudják majd használni, hogy a konfliktus vége után már ne szoruljanak külső segítségre.
Steinbach József püspök a találkozó végén megosztotta velünk, hogy ő maga is újra és újra megrendül, amikor találkozik a keresztyénüldözés „számaival”, amelyek döbbenetesek: tizenöt-húsz keresztyént ölnek meg a hitéért naponta, és számtalan embert börtönöznek be, hurcolnak el vagy csak különböztetnek meg hátrányosan. Elmondta, hogy a kongói hír hallatán gyorsan megszületett a döntés, hogy segíteni kell az ottani keresztyén testvéreken.

A küldöttség és az elnökség tagjai közös imában is könyörögtek a kongói keresztyének helyzetének jobbra fordulásáért
– A segítségnyújtáson túl nagyon jó lenne, ha a böjti időszakban tudnánk azért imádkozni, önvizsgálatot tartva mi, jóléti társadalmak, hogy az Úr mutassa meg, hogy milyen olyan közös, világméretű vállalásaink lehetnének, ahol egy kicsit jobban odafigyelve egymásra szolgálni tudnánk az életet, a keresztyének és minden ember ügyét – mondta a Zsinat lelkészi elnöke. Hozzátette, hogy ez az ötmillió forint csak szimbolikus segítség, de annak a kifejezése, hogy „keresztyén testvéreinket számon tartjuk, egyek vagyunk, imádkozunk és teszünk egymásért”.
A káoszt használják ki a muszlim szélsőségesek Kongóban
Elhűlve olvashattuk nem olyan régen, hogy iszlamista fegyveresek hetven keresztyént fejeztek le a Kongói Demokratikus Köztársaságban. A hittestvéreink elleni támadások az országban sajnos mindennapos események, az ezekkel szembeni hatékony fellépést több dolog is akadályozza. Cikkünkben röviden bemutatjuk a kongói keresztyénellenes támadások hátterét.