Kiből lesz ökogyülekezet?

Ökogyülekezeti cím és díj

A környezettudatosságban elkötelezett gyülekezeteknek, egyházi intézményeknek, közösségeknek hirdet pályázatot a Magyarországi Református Egyház Ökogyülekezeti Mozgalma.

okogyulekezeti_cim_2020.JPG

Ökogyülekezeti cím

Az ökogyülekezeti címre olyan kereszt(y)én(y) gyülekezetek, egyházi közösségek és intézmények, (óvodák, iskolák, kollégiumok, felsőoktatási intézmények, idősek otthona stb.) jelentkezhetnek, amelyek szemléletükkel, önkéntes működésükkel aktívan tesznek a teremtett világ megóvásáért. Az ökogyülekezeti címhez oklevél és az ökogyülekezeti logó használatának joga jár.

Mit kell tennünk azért, hogy közösségünk ökogyülekezetté válhasson?

Az ökogyülekezetek önkéntes alapon betartják az alábbi alapvető célokat, mind lelkiekben, mind a gyakorlatban.

  • Megünneplik a Teremtés hetét (szeptember utolsó vasárnapjától kezdődő hét). 
  • Évente legalább egyszer szabadtéri alkalmat (áhítatot, közös imádságot, éneklést) tartanak. 
  • Rendszeresen imádkoznak a teremtett világ megőrzéséért. 
  • Gyönyörködnek az ajándékba kapott teremtett világ szépségében. 
  • A teremtett világ megőrzésében globálisan gondolkoznak és lokálisan cselekszenek. 
  • Erőforrásainkat mértékletesen és takarékosan használják. 
  • Teremtett társainkra, a növényekre és állatokra is tekintettel vannak. 
  • Krisztusi szeretettel fordulnak a gyengék és elesettek felé. 
  • Hétköznapi működésükben és szolgálataikban is törekszenek a teremtésvédelemre, például: (újrapapírt használnak, kétoldalas nyomtatásban; elsősorban elektronikus levelezést folytatnak; felhívják a figyelmet a felesleges nyomtatás elkerülésére, energiatakarékos izzókkal világítanak, nem pazarolják a vizet stb. )
  • Vállalják, hogy a teremtésvédelmi eseményekről beszámolnak; a prédikációkat, gondolatokat, imádságokat megosztják az ökogyülekezeti közösséggel; a Károli Gáspár Református Egyetem Ökogyülekezeti Műhely programjaiba bekapcsolódnak.  

Ökogyülekezeti díj

Azok az ökogyülekezetek, akik három éven keresztül megvalósítanak egy általuk kidolgozott teremtésvédelmi programot is, jó példát mutatva a teremtett világ megőrzéséhez, ökogyülekezeti díjra is pályázhatnak. Fontos szempont, hogy a közösség minél több tagja részt vegyen benne.

Jelentkezési határidő: szeptember 10.