A Kallódó Ifjúságot Mentő Misszió Drogterápiás Otthonában jártunk Ráckeresztúron. Betekintést nyerhettünk a bentlakó szenvedélybetegek mindennapjaiba, megismerhettük, mitől másabb a református egyház által alapított otthon működése, mint más létesítményeké. A dolgozók hangsúlyozták, az intézmény falain belül nem kötelező a hit, de átjárja annak minden szegletét, ami a kliensekre is hatással van.
Tizenegyedik alkalommal rendezik meg június 3-án a Kórusok éjszakája amatőr kórusfesztivált, amelynek idén debütáló kórusa a Gyulai Pál utcai református gyülekezet Énekelni Szerető közössége, a Gyulai ÉSz-kórus lesz. A nyárindító fesztivál ismét énekhanggal tölti meg Budapesten a VIII. kerületi Palotanegyedet. A Kórusok éjszakája célja, hogy felhívja a figyelmet: énekelni bárhol és bármikor jó. Az ÉSz-kórus titkárát, Perjés Jánosné Farkas Ágnest kérdeztem a rendezvényről és a kórusról.
Számomra magától értetődő, hogy az itthon megszerzett tudást a magyar betegek érdekében kamatoztassam – mondta Csató Gábor, az Országos Mentőszolgálat főigazgatója arra a kérdésre válaszolva, miért nem vágyik külföldi karrierre. A magyar mentésirányítás első embere, aki 2021-ben elnyerte az Év Fiatal Vezetője díjat, pár hónapja, kerek negyvenévesen konfirmált a Hold utcai templomban.
Sok halált és szenvedést, de csodálatos gyógyulásokat is látnak a kórházlelkészek. Hogy milyen képzettség kell hozzá, milyen nehézségekkel szembesülnek, és hogyan dolgozzák fel a betegség és halál látványát, arról Kittlingerné Tóth Mártával beszélgettünk, aki a Békés Megyei Központi Kórház Pándy Kálmán Tagkórházban végez szolgálatot.
Idén is megrendezték a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa ifjúsági bizottságának Piknik elnevezésű zenés istentiszteletét a szervezet kápolnájának udvarán.
Amit a lélektan megtanít nekünk önmagunkról, a működésünkről, az ugyanaz, mint amit a Biblia mond, csak egész más fogalmakat használ – mondja Szőke Etelka, a Gyökössy Endre-szolgálat munkatársa, lelkész, pár- és családterapeuta. A szolgálat lelkészeknek és házastársuknak Ölelj át! címmel rendezett május elején kapcsolatépítő kurzust. Szőke Etelka szerint a lelkész akkor tud jól szolgálni, ha a párkapcsolata is jól működik.
A lelkipásztor felelőssége egyedülálló, hiszen nemcsak a saját lelki életét kell karbantartania, hanem a rábízottakét is. Felelőssége túlmutat a földi életen. A lelkipásztorok támogatására megújulú Gyökössy-intézetről és a lelkészekre háruló rengeteg teher könnyítéséről a Reformátusok Lapja Járay Márton református teológust, egyetemi oktatót, Mucsi Zsófia lelkipásztort, a Magyarországi Református Egyház Missziói Szolgálata munkatársát és Szakács Gergely Attilát, a pápai református gyülekezet lelkészi elnökét kérdezte.
Mostantól mesejátszótér és élménykert is segíti a református Bethesda Gyermekkórház kis betegeinek mielőbbi gyógyulását. A Kő Boldizsár tervezte parkot mesék ihlették. Az, hogy a mesekert elkészülhetett, igazi közösségi siker: a kórház, a kormány és több mint ezerkétszáz civil adományozó is hozzájárult a megépüléséhez.
Lehet fesztivál közben keresni Istent vagy hagyni, hogy ő találjon ránk? A Csillagpont szervezői szerint lehet. Ablonczy Áron, a Magyarországi Református Egyház Zsinati Ifjúsági Irodájának vezetője azt mondja: a rendezvényen szerzett élményekkel a közösségeikbe hazatérők is tovább tudják építeni a gyülekezeti életet.
A Magyar Református Szeretetszolgálat idén 15. alkalommal szervezi meg a Szeretethíd önkéntes akcióját, amely alkalomból mintegy tizennégyezer önkéntes építi környezetét és közösségét a Kárpát-medencében. Az esemény megnyitója május 19-én, pénteken lesz a Vígszínházban, Budapesten.
Hogyan jutunk el az egyszerű kérdésektől és az asztalközösségtől Krisztus követéséig és a gyülekezetig? A Kereszt-kérdések című evangelizációs kiadványsorozatról tartott konferenciát május 12-én a Szentírás Szövetség. A Márk evangéliumának feldolgozására épülő kurzushoz a szervezet kézikönyvet, segédanyagokat és munkafüzetet ad ki.
Május 13-án, szombaton rendezték meg a VI. Budapesti Református Mérnöktalálkozót. Az eseményről és a mérnökök hitéletéről Németh Balázs református lelkésszel, a rendezvény szervezőjével beszélgettünk.
Mindegy, milyen okból születik a gyermek, szeretni kell, ez volt az egyik vezérgondolata a Szólj be a papnak! rendezvénysorozat legutóbbi alkalmának Budapesten, a Grund szórakozóhelyen, ahol a gyermekáldásról, illetve annak elmaradásáról beszélgettek a résztvevők.
Keresztyénként egymás hitében támogatásra lelni – ezen elv mentén alakították ki a börtönökben a vallási körleteket világszerte, így Magyarországon is. A Váci Fegyház és Börtön hívő fogvatartottaknak fenntartott részlegére látogattunk el, ahol Gottfried Richárd református börtönlelkésztől egy olyan megtérés történetét is megismerhettük, amikor a sűrű cigarettafüstön szűrődött át az evangélium.
Tavaly a Puskás Arénában tartotta meg jubileumi rendezvényét az Ez az a nap!, amelyen közel negyvenezren vettek részt. Idén a dicsőítő koncerteket szervező alapítvány több vidéki, illetve határon túli településen is szervez eseményt – közölték a szervezők.
Tizenkét településről, református iskolából, tanodából érkeztek a résztvevők az idei Aranyhíd cigány vers- és prózamondó verseny döntőjére, Budapestre. Idén ötéves már a kezdeményezés, amely nem is verseny, inkább seregszemle, hiszen célja a cigány kultúra és költészet megismertetése, népszerűsítése a gyermekekkel, ezzel erősítve identitásukat és szorgalmukat. A döntő pedig egy ünnep, ahol találkozhatnak, tapasztalhatnak és tágulhat a világról alkotott képük.
Legalább két, azonos egyházmegyébe tartozó gyülekezet összefogásával lehet pályázni az MRE Zsinati Ifjúsági Osztályánál legalább háromnapos, egyházi ifjúsági tábor, rendezvény szervezésére vagy nyári napközis tábor lebonyolítására.
Az egyház a gyülekezeteken keresztül lélegzik, a kívülállóknak pedig lehetővé teszi a kapcsolódást. Istennek mindenkivel és minden egyes közösséggel jó terve van. Hajdú Zoltán Levente munkatársaival ezt a tervet szeretné működésbe léptetni, méghozzá úgy, hogy a Magyarországi Református Egyház Missziói Szolgálata kiindulópontjává az Isten szerinti lelki életet teszik, amely minden szervezet és rendszer alapja.
Minden korábbinál nagyobb szabásúvá növi ki magát az idei Csillagpont. Egyszerre lesz újító és hagyományőrző, hiszen új helyszínen, új programokkal, de a megszokott lelkülettel várja a fiatalokat. A szervezők szeretnék szélesre nyitni a rendezvény kapuját, hogy azon keresztyén és útkereső fiatalok egyaránt beléphessenek ebbe a valóban színes közösségbe.
A személyes indíttatás és a kegyelem érzésének átadása egyaránt hangsúlyos Gránitz Miklós fotóművésznek, a Misszió a rácsok mögött című könyv szerzőjének. A fotóművész, riporter a börtönkápolna felújításának dokumentálása közben megismerhette a Balassagyarmati Fegyház és Börtönben zajló sokrétű és áldozatos munkát. Azt a fajta a léleképítést, amely által az intézmény személyzete, a civil és egyházi szolgálók közösen részt vesznek a fogvatartottak segítésében, hogy szabadulásuk után sikerüljön visszailleszkedniük a társadalomba.