Megmaradásból és kiállásból jeles
2019. április 30., kedd„Isten megpróbált bennünket, de kegyelméből meg is tartott minket" – a délszláv háború ütötte sebek a mai napig gyógyulnak, de közel 30 év távlatából már tudnak hálával emlékezni a horvátországi magyar reformátusok. Szenn Péterrel, a Horvátországi Református Keresztyén Kálvini Egyház püspökével az április 27-i kórógyi és kopácsi ünnepség után beszélgettünk.
A horvát honvédő háború – ahogy Szenn Péter fogalmaz – erősen próbára tette, megbomlasztotta és megtépázta a délvidéki magyar református közösséget is. A gazdasági és nemzetiségi ellentétek miatt felbomló Jugoszlávia tagállamai a rendszerváltáskor egymás után kiáltották ki függetlenségüket, ez pedig hosszabb-rövidebb harcokhoz vezetett Szlovénia, Horvátország, Bosznia és a legnagyobb tagállam, Szerbia között.
Együtt a menekülésben is
A horvátok szuverenitását a területükön élő szerb kisebbség sem nézte jó szemmel, 1991-ben a jugoszláv hadsereg és szerb szabadcsapatok támadásba lendültek: magyar és horvát falvakat égettek fel, évekig tartó, véres háború kezdődött, ami a reformátusokat se kímélte. A bellyei templomot 1992-ben felgyújtották, teljesen kiégett, s bár a laskóit nem lőtték szét, jelentősen megrongálták. „A magyarok többsége az önálló Horvátország mellett tette le a voksot, sokan harcoltak is érte” – tudjuk meg a püspöktől. Ahol nem állt ellen a lakosság, a magyarokat ott is zaklatták, nagy volt a szegénység és a nincstelenség, sokan kényszerültek elhagyni az otthonaikat, például Magyarországra menekülni.
„Bárhová is kerültek a híveink, mindig megtalálták a csatlakozás lehetőségét a helyi református közösségekbe. A Magyarországi Református Egyház szeretetszolgálatnak tekintette, hogy fogadja őket” – hangsúlyozza Szenn Péter. Nagykanizsa, Csurgó, Kaposvár, Pécs, Pécsvárad a Baranyai Református Egyházmegye gyülekezetei – csak néhány közösség, amelyik fizikailag vagy lelkileg befogadta a menekülteket. „A magyarországi reformátusok mindent megtettek azért, hogy az otthonaikat elhagyni kényszerülő magyar közösségek ne szóródjanak szét, hanem ha rendeződik a helyzet, hazatérhessenek” – mond köszönetet püspök.
Hálaadással emlékeztek
Az emberek – ha nem is mindenki – azóta visszatértek, a templomok és a lerombolt házak újjáépültek, de a sebek még fájnak, a rossz emlékekkel a mai napig együtt élnek. Akik itt maradtak, azok kiállásból, akik elmenekültek, majd hazatértek, azok megmaradásból vizsgáztak jelesre a püspök szerint. „Közel 30 év távlatából már kellő józansággal, békességgel tudunk visszatekinteni, nem ítélkezünk, hanem Isten áldásait helyezzük előtérbe” – mondja Szenn Péter. Ezért tartottak április 27-én hálaadó istentiszteletet a kórógyi református templomban, majd találkozót a kopácsi kultúrotthonban.
„Ahogy Hájek János lelkészi főjegyzőnk szombati előadásában megfogalmazta, Isten az ő kegyelméből megtartott minket és a legjobbat hozta ki ebből a nyomorúságból is” – mondja a Szenn Péter, aki szerint ez a szabadítás arra kötelezi a horvátországi magyar reformátusokat, hogy őrállókként továbbra is megmaradjanak szülőföldjükön és kibontakoztassák Istentől kapott értékeiket. „Ez arra kötelez minket, hogy tanítsunk meg gyermekeinket a Krisztus követésére magyar nyelven.”
Az ünnepi alkalmon, amelyen Balog Zoltán Budapest-Hold utcai lelkipásztor prédikált, jelen voltak a horvátországi és vajdasági magyar református közösségek tagjai, az egykori magyarországi „vendéglátók” és a többi Kárpát-medencei magyar református közösség képviselői is. Itt mutatták be Nagy Margit Pislogó mécses című, a Horvátországi Református Keresztyén Kálvini Egyház és a Szlovéniai Református Keresztyén Egyház múltját és jelenét ismertető kiadványt is. A Himnusz éneklésekor gondoltak a „himnusztörvény” miatt kellemetlen helyzetbe került felvidéki magyar reformátusokra és a kárpátaljai reformátusokra, akiket a nemrég elfogadott ukrán oktatási törvény korlátoz anyanyelvük használatában.
Feke György, fotó: Vargosz, Ady Endre Művelődési Egyesület (Kórógy)
Istent keresem
2Tim 4,9–22
„...hozd el a könyveket...” tovább >
Új fordítású Biblia / Károli-Biblia / Hitvallásaink
Ez történik továbbiak →
-
12. 16. hétfő
-
12. 21. szombat
„Dicséretes a gyermek..."
Budapest -
12. 25. szerda
-
12. 26. csütörtök
-
01. 19. vasárnap
Ökumenikus imahét
Országszerte
Olvasta már?
-
Karácsony a háború szelében
Istentiszteletet tartani naposcsibék mellett vagy háborús segélyt pakolni teherautókra – egy lelkipásztornak rendkívül sokszínű feladatai vannak, főleg ha nyolc-tíz faluért felel. Bereczky Ildikó elmesélte, milyen karácsonyokat éltek át Baranyában, az ország egyik legszegényebb területén, amikor a szomszédban véres háborúk dúltak.
-
Karácsonyi magány
„Nagyon nehéz lehet, bármilyen okból is, egyedül tölteni a karácsonyt, de tudjuk mindannyian, hogy közösségben, családban, hangos ünneplésben is át lehet élni a meg nem értettséget, elutasítottságot, elidegenedést." Némethné Sz. Tóth Ildikó adventi írásában arra emlékeztet: Isten tud az emberi magányról, és velünk akar lenni.
-
Hetven éve gondozzák a bibliafordítást
A bibliamisszió sokszínűségét bemutató konferenciával és személyes vallomásokból álló emlékkötettel ünnepelte fennállásának hetvenedik évfordulóját a Magyar Bibliatársulat.
-
Az önkéntesség, ami lelki és önismereti utazás is
„Ez a szolgálat jóval több, mint másokon segíteni. Fontos lépcsőfok a felnőtté válás folyamatában" – mondja az Önkéntes Diakóniai Évről annak programvezetője, Závodi Emese, akivel a Franciaországban szolgáló magyar fiatalok meglátogatása után beszélgettünk. A hosszútávú külföldi önkéntes szolgálatra január 31-ig lehet jelentkezni.
-
Szolidaritás az adventi sokadalomban
A menekült nők elszigetelődésének veszélyeire hívják fel a figyelmet a Magyar Református Szeretetszolgálat standján, kézműves termékeik megvásárlásával a református egyház menekültügyi integrációs szolgálatát segíthetjük.