A helyzet nem annyira drámai

2012. március 06., kedd

„Pál apostol arra szólította fel a híveket, hogy tartsanak tiszteletben minden felsőbbséget (Róm 13,1-7), pedig abban az időben, mikor ezt írta, a felsőbbséget a római császárok jelentették, akik nagyon igazságtalanul uralkodtak" – mondta Juraj Brecko, ondava-hernádi esperes. Kassai Gyula, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház lelkésze elveszítette szlovák állampolgárságát, miután bejelentette, hogy kettős állampolgár. Az ügyről megkérdeztünk egy szlovák református lelkészt is.


Mi a véleménye arról, ami a kollégájával történt?

Azt, ami Kassai Gyulával történt, Pál tanácsának fényében el kell fogadnunk. A törvény értelmében mindenkinek, aki úgy dönt, felveszi a magyar állampolgárságot, számolnia kell azzal, hogy elveszíti a szlovákot. A helyzetet mégsem látom annyira drámainak. Egyházunkban több olyan lelkész is szolgál, akik a Kárpát-medence más országaiból származnak. Bár nem állampolgárai Szlovákiának, mégis teljes értékű életet élnek, kapnak fizetést, minden emberi joguk biztosított, akárcsak a szlovák állampolgároknak. Ugyan Kassai Gyula elveszítette a szlovák állampolgárságát, de mint magyar állampolgár, egyben az Európai Unió állampolgára is, s ez sok jogot biztosít számára Szlovákiában is, mely szintén uniós tagállam. Jogilag tehát ezután is itthon van, ezután is szolgálhat, mint lelkész, kaphat állami fizetést. Egész más helyzetben van, mint azok a magyarok, akiket 1945 és 1948 között megfosztottak állampolgárságuktól.

A Szlovákiai Református Keresztyén Egyház Zsinati Elnöksége kiadott egy állásfoglalást, melyben azt írják, hogy az állampolgárság megvonása alkotmányellenes, s az állami szerveknek szerintük meg kellett volna várniuk az Alkotmánybíróság döntését az ügyben. Egyetért ezzel?

Ezt az állásfoglalást nem tudnám támogatni, az elnökségi tagok helyében inkább tartózkodtam volna. Természetesen a Zsinat Elnökségének jogában állt kiadni ezt az állásfoglalást. Az, hogy az alkotmánybíróság vizsgálja a törvényt, nem függeszti fel a törvény hatályosságát. Az állami szervek - függetlenül attól, mit gondolnak - kötelesek a törvény szerint cselekedni. Másrészt, Kassai Gyula is megvárhatta volna az alkotmánybíróság döntését.

Mi a személyes véleménye a szlovák állampolgársági törvényről?

Ez egy gyors reakció volt a magyar állampolgársági törvényre, de a 2010 júliusában alakult kormánykoalíció sem tudta kijavítani. A magyar törvényt egyoldalúan készítették, úgy, hogy a szlovák féllel nem egyeztek meg. Hasonlóan a szlovák választörvény is a magyarokkal való megegyezés nélkül született.

Hogyan látják a kettős állampolgárságot és az ebből fakadó feszültséget a szlovák református hívek?

Ebben, ha mondhatom ezt, a szlovákok között egység van, s úgy látjuk, hogy a magyar törvény hoz feszültséget a mi társadalmunkba. Ezért sokkal szimpatikusabb a szlovák hívek és lelkészek körében a Most-Híd párt, mint az Magyar Koalíció Pártja. Személyesen arra jutottam, hogy megértem a magyar reformátusok vágyát, hogy a határokon átívelő Magyar Református Egyházhoz tartozzanak, de nem értem meg azt, hogy magyar állampolgárok akarnak lenni. Hiszen az ember - a szlovák állampolgár is -, lehet jó magyar anélkül, hogy magyar állampolgár lenne.

Feke György

Kapcsolódó írásunk:

Újabb kis szlovák abszurd – interjú Kassai Gyulával

Figyelem!

A Reformatus.hu megújult

Ön a Magyarországi Református Egyház korábbi weboldalán jár, amelyet 2020. április eleje óta nem frissítünk. Az itt található információk már elavultak lehetnek. Kattintson és látogasson el megújul honlapunka.