Odafigyelnek a véleményükre

2011. február 28., hétfő

Szoros párbeszédre törekednek mind a kormányzattal, mind minden a felsőoktatásban érintett, egyeztetésre nyitott szervezettel az egyházi fenntartású felsőoktatási intézmények képviselői.

2011. február 21-én délután találkoztak az egyetemeket fenntartó történelmi egyházak és felsőoktatási intézményeik képviselői, hogy a felsőoktatási törvény változásaival kapcsolatos helyzetről, fejleményekről egyeztessenek.

A katolikus, református, evangélikus, illetve a zsidó egyetemek és főiskolák képviselői egyeztetésükön örömüknek adtak hangot, hogy a felsőoktatási törvény 2010. őszi változatához benyújtott javaslataikat, meglátásaikat – a 2011. januárban azóta visszavont változatban – többségében befogadva láthatták. Mindebből arra a következtetésre jutottak, hogy megvan a készség és a nyitottság arra, hogy az egyházi intézmények és fenntartóik észrevételeit az oktatási kormányzat komolyan megfontolja, és beépítse azokat a felsőoktatási törvény új változatába.

Jelenleg még nem ismerhető, hogy miként változik a felsőoktatási törvény koncepciója, de az egyházi felsőoktatási intézmények képviselői a MAB plénum létszámának esetleges csökkenése ellenére sem látják indokoltnak, hogy a testületben ne legyenek képviselve az egyházak. Az egyházak a társadalom meghatározó szereplői közé tartoznak. Az egyházak társadalomban betöltött szerepvállalását szem előtt tartva, a magyar hagyományoknak és vallási tagozódásnak megfelelően az egyházi felsőoktatási intézmények arányos képviseletüket szeretnék a MAB Plénumban, ez által is megjelenítve a magyar társadalom értékpluralizmusát.

Tekintettel az egyházi fenntartású intézmények sajátosságaira, hagyományaira és az egyes régiókban betöltött szerepükre, a résztvevők egyetértettek abban, hogy kérik annak lehetővé tételét is, hogy más egyházi felsőoktatási intézménnyel, az eddigi szabályozástól eltérően, együttesen hozhassanak létre közös doktori iskolát.

Az intézmények képviselői készségüknek adtak hangot a tekintetben is, hogy az elkészülő új koncepciót véleményezzék és abban szoros párbeszédre törekednek mind a kormányzattal, mind minden a felsőoktatásban érintett, egyeztetésre nyitott szervezettel.