Disszertáció

Kádár Ferenc: Az egyház itt és most. PhD disszertáció.

2012. június 30., tárgyszavak: Ekkléziasztika, egyház, ekkléziasztika

"Régóta kérdés számomra, hogyan lehet, hogyan kell az egyházról a gyakorlati teológai nyelvén beszélni. Az ekkléziasztika a gyakorlati teológia egyházzal foglalkozó tudománya. ...az egyházra, mint itt és most létező és működő valóságra tekint." (Részlet az előszóból. A Disszertáció PDF kiterjesztésben alább található.)

Szerző: Kádár Ferenc

Kocsev Miklós: Gyakorlati teológiai témák. Habilitációs értekezés.

2012. június 25., tárgyszavak: homiletika, szupervízió

A habilitációs értekezés a következő téziseket támasztja alá érvekkel: 1) szükség van hazai szinten is a gyakorlati teológia – teológiai tudományok közötti – pozíciójának, helyzetének meghatározására, és annak megerősítésére;
2) továbbá ebben a megerősített pozícióban kiemelni a homiletika kérdéskörét, mégpedig a kettős szubjektumra és ezek egymás közti kommunikációjára is koncentrálva;
3) valamint felmutatni a gyakorlati teológia területén is használható egyik újabb lehetőséget, a pasztorális szupervíziót, amely az egész lelkész-létünk egyik segítő támasza lehet. Ily módon az elmélet és a praxis szintjén ötvözve a külső és belső impulzusokat.

Szerző: Kocsev Miklós

Literáty Zoltán: Homiletika és retorika. PhD disszertáció.

2012. június 25., tárgyszavak: retorika, prédikáció, homiletika

A dolgozat célja, hogy egyfajta, (pontosabban másfajta) értelmezést adjon a két tudomány kapcsolatáról, amely túllép a 20. század eleji feszült kontextuson (pl. a pozitivista liberális teológia retorikaszemléletének bírálata az igeteológia által) és az elmúlt évszázad eredményeit (pl. új hermeneutika retorika megítélése) figyelembevéve új párbeszédre hívja a homiletika képviselőit is. Az "értelmezés" terminológiai átértelmezést is jelent. A "történelmi" érvek azt bizonyítják, hogy a két tudomány kapcsolata a bibliai időkben, a középkorban, a humanizmusban és jelenkorban is szorosan egybekapcsolódik.

Szerző: Literáty Zoltán

2012. június 01., tárgyszavak: homiletika, prédikáció, igehirdetés

Logos Tés Akoés. Az ige megszólalása és megszólaltatása. - Tanulmányok a 60 éves Vladár Gábor tiszteletére. Pápai Református Teológiai Akadémia, Pápa, 2012.

Szerző: Hanula Gergely (szerk.)