Újragondolt énekeskönyv

2018. április 20., címkék: énekeskönyv, xiv. zsinati ciklus 11. ülésszak, liturgiai és himnológiai bizottság

Fontos lépéssel kerültünk közelebb az új református gyülekezeti énekeskönyv megjelenéséhez: a Zsinat tavaszi ülésszakán elfogadták az eddig összegyűjtött énekanyag beosztását. A rugalmas rendezési elv lehetővé teszi a későbbi bővítést is – átszámozás nélkül.

Mai válasz Isten szavára

2017. november 24., címkék: énekeskönyv, bódiss tamás, fekete károly, xiv. zsinati ciklus 10. ülésszak, liturgiai és himnológiai bizottság, Fekete Károly

„Volt néhány esztendő, melyben nem látványosan haladt a megújítás, de az akkori kutatások és konferenciák eredménye most érik be" – az őszi zsinati ülésszakon bemutatott és elfogadott előkészítő kiadvány jelentős lépés a régóta tervezett új református gyülekezeti énekeskönyv elkészüléséhez vezető úton. Erről az útról a Liturgiai és Himnológiai Bizottság vezetőivel beszélgettünk.

Böjti liturgiai javaslat

2017. március 02., címkék: liturgiai és himnológiai bizottság, egyházzene, generális konvent (gk), böjt

A Generális Konvent Liturgiai és Himnológiai Bizottsága az elmúlt évhez hasonlóan az előttünk álló böjti időre idén is közzétette javaslatait.

Ének- és liturgiajavaslat az ünnepekre

2016. november 25., címkék: advent 2016, egyházzene, liturgiai és himnológiai bizottság, advent

A Generális Konvent Liturgiai és Himnológiai Bizottsága a tavaszi böjti időszakhoz hasonlóan az előttünk álló ünnepekre is közzéteszi javaslatait.

Többet és jobban énekeljünk!

2016. november 20., címkék: xiv. zsinati ciklus 6. ülésszak, liturgiai és himnológiai bizottság

Bódiss Tamás, a Generális Konvent Liturgiai és Himnológiai Bizottságának titkára a Zsinat őszi ülésszakán bemutatta a tavaly elfogadott, idén megjelent Lélekkel és értelemmel című, a magyar református énekeskönyv megújulásának alapelveit példatárral bemutató kiadványt.

Az egyház lélegzetvétele

2016. július 25., címkék: Fekete Károly, liturgiai és himnológiai bizottság, fekete károly

Május elején tartotta alakuló ülését a Generális Konvent Liturgiai és Himnológiai Bizottsága. Az új testületnek az egész magyar reformátusságot érintő istentiszteleti (liturgiai) megújulást, valamint az 1948-as Református Énekeskönyv megújítását elősegítő munkájáról Fekete Károly tiszántúli püspök számolt be a Generális Konvent kassai közgyűlésén. A megelőző testületek munkájáról és annak eredményeiről korábbi hivatalos összefoglalók és jelentések segítségével kaphatunk képet.

Lélekkel és értelemmel

2016. május 17., címkék: liturgiai bizottság (konvent), liturgiai és himnológiai bizottság, bódiss tamás

Hetven évvel ezelőtt született utoljára Magyarországon református énekeskönyv. Megújítása már régóta esedékes, de a „fekete énekeskönyv" átdolgozását csak hét évvel ezelőtt határozta el a zsinat. Napirenden van az énekszövegek és a dallamok megújítása, valamint az énekeskönyv beosztásának kérdése is. Az előkészületekbe a gyülekezeteket is bevonnák. Minderről Bódiss Tamással, az új énekeskönyvet előkészítő Liturgiai és Himnológiai Bizottság titkárával beszélgettünk.

Lk 1,1–25

„De íme, most megnémulsz, és nem tudsz megszólalni egészen addig, amíg ezek végbe nem mennek,” tovább >